Our range of products include 230 v dc motor drive.
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1 HP |
| Power Rating | 1HP |
| Motor Type | Induction |
| Armature Voltage | 220 V DC |
| Input Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 230V |
| Current Rating | 10A |
| Brand | Empire |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed | 1500 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hiren Patel (CEO)
Patel Industries
2nd Floor, C-204, Swaminarayan Business Park, Opp.Gokulesh Petrol Pump, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India