We are a leading Manufacturer of 1500 rpm 230 v dc series motor, dc shunt generator, dc shunt motor supplier tamil nadu, dc shunt motor supplier maharastra, dc shunt motor supplier karnataka and 1500 rpm 1hp dc compound motor from Ahmedabad, India.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 2 HP |
| Rated Voltage | 220 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Type of Motor | DC |
| Stall Torque | 0.5HP To 5HP |
| Shaft Dimensions | 230V |
| Weight Without Brake | Copper Winding |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Empire |
Minimum order quantity: 1 Piece
We “Patel Industries” are an ISO 9001 : 2015
certified company, with EMPIRE brand, incepted in
the year 2024, at Ahmedabad (Gujarat, India).
Our company is the leading manufacturer,
and supplier of all types of Electric Motors like DC
Motors, DC Thyristor Drive, DC Dimmer Penal,
Three Phase Induction Motors, Single Phase
Induction Motors, for Industries.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 kW |
| Speed | 1500 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| VOLTAGE | 230V DC |
| DC MOTOR | SHUNT, SERIES, COMPOUND |
| MAKE | EMPIRE |
| MFG | PATEL INDUSTIES |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Speed | 1500 RPM |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Enclosure | IP44 |
| Duty | S1 |
| Body Material | Cast Iron |
| Insulation Class | Class F |
| Usage | Industrial, Machine Tool, Crane Hoist, Conveyor, Blower Fan |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 kW |
| Voltage | 220 V |
| Speed | 1500 RPM |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Enclosure | IP44 |
| Duty | S4 |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage | Blower Fan, Machine Tool, Crane Hoist, Industrial, Conveyor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Speed | 1500 RPM |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Enclosure | TEFC |
| Duty | S1 |
| Body Material | Cast Iron |
| Insulation Class | Class F |
| Usage | Conveyor, Crane Hoist, Industrial, Machine Tool, Blower Fan |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 1 HP |
| Rated Voltage | 220 V |
| Speed | 1500 RPM |
| Power Rating | 1 HP |
| Voltage Rating | 220 V |
| Commutation | Brush |
| Phase | Single Phase |
| Insulation Type | Class F |
We “Patel Industries” are an ISO 9001 : 2015
certified company, with EMPIRE brand, incepted in
the year 2024, at Ahmedabad (Gujarat, India).
Our company is the leading manufacturer,
and supplier of all types of Electric Motors like DC
Motors, DC Thyristor Drive, DC Dimmer Penal,
Three Phase Induction Motors, Single Phase
Induction Motors, for Industries.Hiren Patel (CEO)
Patel Industries
2nd Floor, C-204, Swaminarayan Business Park, Opp.Gokulesh Petrol Pump, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India