Offering you a complete choice of products which include single phase electronic dimmer.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 4 A |
| Motor Type | Induction |
| Power Rating | 1HP |
| Power Source | DC |
| Lighting Type | INDUSTRIAL |
| Phase | Single Phase |
| Number Of Channels | 3 |
| Input Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 220V AC |
| Output Voltage | 0-270 V |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Cooling Type | OPEN |
| Weight | 10Kg |
| Usage/Application | Industrial |
We “Patel Industries” are an ISO 9001 : 2015 certified company, with EMPIRE brand, incepted in the year 2024, at Ahmedabad (Gujarat, India). Our company is the leading manufacturer, and supplier of all types of Electric Motors like DC Motors, DC Thyristor Drive, DC Dimmer Penal, Three Phase Induction Motors, Single Phase Induction Motors, for Industries.
Hiren Patel (CEO)
Patel Industries
2nd Floor, C-204, Swaminarayan Business Park, Opp.Gokulesh Petrol Pump, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India