Manufacturer of a wide range of products which include 0.5hp/230v/1500 rpm dc motor, 1hp/230v/1500 rpm shunt dc motor and 5hp 230v 1500 rpm dc shunt motor.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.5HP |
| Voltage | 230V |
| Rated Voltage | 220V |
| Rated Speed (RPM) | 1500 RPM |
| Speed | 1500 RPM |
| Current | 250 mA |
| Motor Type | Shunt Wound |
| Commutation | Brush |
| Phase | Single |
| Insulation Type | Class F |
| Weight | 15kg |
| Mounting | Foot |
| Product Voltage | 230 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1HP |
| Voltage | 220 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Single |
| Weight | 20KG |
| Material Used | Cast Iron |
| Mounting | Foot |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Voltage | 220V |
| Brand | EMPIRE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5HP |
| Voltage | 220 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| 70kg | Empire |
| Industry type | Manufacturing |
| Delivery type | Pan India Delivery |
| Brand | Empire |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hiren Patel (CEO)
Patel Industries
2nd Floor, C-204, Swaminarayan Business Park, Opp.Gokulesh Petrol Pump, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India